FF600R12ME4CPB11BPSA1
Contact Now
FF600R12ME4CPB11BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 1060 A
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoDUAL™3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 600A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONOD
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 3 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 4050 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 37 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF600R12
Description : IGBT MODULE VCES 600V 600A
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1200 V 1060 A 4050 W Chassis Mount AG-ECONOD