APTGT30DSK60T3G
Contact Now
APTGT30DSK60T3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 50 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.9V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microsemi Corporation
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 90 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.6 nF @ 25 V
Configuration : Dual Buck Chopper
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MODULE 600V 50A 90W SP3
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Dual Buck Chopper 600 V 50 A 90 W Chassis Mount SP3