APTGT25A120T1G
Contact Now
APTGT25A120T1G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 40 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP1
Mfr : Microsemi Corporation
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 156 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.8 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MODULE 1200V 40A 156W SP1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 40 A 156 W Chassis Mount SP1