APTGT50SK120TG
Contact Now
APTGT50SK120TG
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 75 A
Product Status : Active
Series : -
Package / Case : SP4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP4
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 277 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.6 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGT50
Description : IGBT MODULE 1200V 75A 277W SP4
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 75 A 277 W Chassis Mount SP4