APTGT25X120T3G
Contact Now
APTGT25X120T3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 40 A
Product Status : Active
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 156 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.8 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGT25
Description : IGBT MODULE 1200V 40A 156W SP3
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 40 A 156 W Chassis Mount SP3