VS-GB150TH120U
Contact Now
VS-GB150TH120U
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 280 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : Double INT-A-PAK (3 + 4)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.6V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Double INT-A-PAK
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 1147 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 12.7 nF @ 30 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Base Product Number : GB150
Description : IGBT MOD 1200V 280A INT-A-PAK
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 1200 V 280 A 1147 W Chassis Mount Double INT-A-PAK