APTGT75SK120D1G
Contact Now
APTGT75SK120D1G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 110 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Series : -
Package / Case : D1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : D1
Mfr : Microsemi Corporation
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 4 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 357 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 5.345 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 1200V 110A 357W D1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 110 A 357 W Chassis Mount D1