IXSN80N60AU1
Contact Now
IXSN80N60AU1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 160 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : -
Package / Case : SOT-227-4, miniBLOC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3V @ 15V, 80A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SOT-227B
Mfr : IXYS
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 500 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 8.5 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : IXSN80
Description : IGBT MOD 600V 160A 500W SOT227B
Contact Now
IGBT Module Single 600 V 160 A 500 W Chassis Mount SOT-227B