VS-80TPS16L-M3
Contact Now
VS-80TPS16L-M3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.66 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 200 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 80 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-247AD
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 126 A
Voltage - Off State : 1.6 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-247-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : 80TPS16
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1kA @ 50Hz
Description : SCR 1.6KV 126A TO247AD
Contact Now
SCR 1.6 kV 126 A Standard Recovery Through Hole TO-247AD