TYN16Y-600CTQ
Contact Now
TYN16Y-600CTQ
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 10.2 A
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Base Product Number : TYN16
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 188A, 207A
Description : TYN16Y-600CT/IITO220/STANDARD MA
Contact Now
SCR 600 V 16 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB