VS-ST230S04P0V
Contact Now
VS-ST230S04P0V
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.55 V
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis, Stud Mount
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 30 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 230 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-209AB (TO-93)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 360 A
Voltage - Off State : 400 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Package / Case : TO-209AB, TO-93-4, Stud
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : ST230
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5700A, 5970A
Description : SCR 400V 360A TO209AB
Contact Now
SCR 400 V 360 A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93)