VS-40TTS12PBF
Contact Now
VS-40TTS12PBF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 25 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 40 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 100 mA
Base Product Number : 40TTS12
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 300A @ 50Hz
Description : SCR 1.2KV 40A TO220AB
Contact Now
SCR 1.2 kV 40 A Standard Recovery Through Hole TO-220-3