VS-ST300C16L0
Contact Now
VS-ST300C16L0
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 2.18 V
Product Status : Active
Mounting Type : Clamp On
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 50 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 560 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-200AB (E-Puk)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1115 A
Voltage - Off State : 1.6 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Package / Case : TO-200AB, E-PUK
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : ST300
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8000A, 8380A
Description : SCR 1.6KV 1115A TO200AB
Contact Now
SCR 1.6 kV 1115 A Standard Recovery Clamp On TO-200AB (E-Puk)