VS-ST1230C12K1P
Contact Now
VS-ST1230C12K1P
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.62 V
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Clamp On
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 100 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 1745 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : A-24 (K-Puk)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 3200 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Package / Case : TO-200AC, K-PUK, A-24
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : ST1230
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 28200A, 29500A
Description : SCR 1.2KV 3200A A24
Contact Now
SCR 1.2 kV 3200 A Standard Recovery Clamp On A-24 (K-Puk)