VS-ST1200C16K3P
Contact Now
VS-ST1200C16K3P
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.73 V
Product Status : Active
Mounting Type : Clamp On
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 100 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 1650 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : A-24 (K-Puk)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 3080 A
Voltage - Off State : 1.6 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Package / Case : TO-200AC, K-PUK, A-24
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : ST1200
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 25700A, 26900A
Description : SCR 1.6KV 3080A A24
Contact Now
SCR 1.6 kV 3080 A Standard Recovery Clamp On A-24 (K-Puk)