25RIA100
Contact Now
25RIA100
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.7 V
Product Status : Active
Mounting Type : Stud Mount
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 10 mA
Series : 22RIA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 25 A
Mfr : Solid State Inc.
Supplier Device Package : TO-48
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 40 A
Voltage - Off State : 1 kV
Operating Temperature : -65°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 60 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Package / Case : TO-208AA, TO-48-3, Stud
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 470A, 495A
Description : SCR THYRISTOR 25 AMP TO 48
Contact Now
SCR 1 kV 40 A Standard Recovery Stud Mount TO-48