ND431021
Contact Now
ND431021
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1 kV
Series : POW-R-BLOK™
Current - On State (It (AV)) (Max) : 210 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 330 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 10120A @ 60Hz
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MOD ISO DUAL 1000V 210A
Contact Now
SCR Module 1 kV 330 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module