MCD310-16IO1
Contact Now
MCD310-16IO1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 320 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Y2-DCB
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9200A, 9800A
Current - Hold (Ih) (Max) : 150 mA
Base Product Number : MCD310
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y2-DCB
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 500 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y2-DCB