IRKH136/12
Contact Now
IRKH136/12
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 135 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 300 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : INT-A-PAK (3 + 2)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 3200A, 3360A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : IRKH136
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR DBL LOSCR 1200V 135A INTAPAK
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 300 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 2)