T7H8107504DN
Contact Now
T7H8107504DN
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 750 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200 Variation
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9600A, 10500A
Base Product Number : T7H8107504
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CTRL MOD 1000V 750A
Contact Now
SCR Module 1 kV 1180 A Single Chassis Mount TO-200 Variation