VS-VSKT500-12PBF
Contact Now
VS-VSKT500-12PBF
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 500 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 785 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : SUPER MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKT500
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE THY 500A SMAGN-A-PAK
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 785 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount SUPER MAGN-A-PAK