MT100DT18L1-BP
Contact Now
MT100DT18L1-BP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 100 A
Mfr : Micro Commercial Co
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1200A @ 50Hz
Base Product Number : MT100
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 6 Diodes
Description : Interface
Contact Now
SCR Module 1.8 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount Module