T1220N26TOFVTXPSA1
Contact Now
T1220N26TOFVTXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Last Time Buy
Mounting Type : Clamp On
Package : Tray
Voltage - Off State : 2.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 1220 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 2625 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AC
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 25000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : T1220N26
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 2800V 2625A DO200AC
Contact Now
SCR Module 2.8 kV 2625 A Single Clamp On TO-200AC