TTB6C135N16LOF
Contact Now
TTB6C135N16LOF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 173 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Structure : Bridge, 3-Phase - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 6 SCRs
Description : TTB6C135 - BRIDGE RECTIFIER & AC
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 100 A Bridge, 3-Phase - All SCRs Chassis Mount Module