TZ740N22KOFHPSA3
Contact Now
TZ740N22KOFHPSA3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 2.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 819 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Single
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 30000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : TZ740N22
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 2.2KV 1500A MODULE
Contact Now
SCR Module 2.2 kV 1500 A Single Chassis Mount Module