VS-VSKH105/16
Contact Now
VS-VSKH105/16
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 105 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 235 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : ADD-A-PAK (3)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max) : 250 mA
Base Product Number : VSKH105
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : MODULE DIODE 1600V 105A ADD-A-PA
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 235 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3)