T1601N36TOFXPSA1
Contact Now
T1601N36TOFXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 3.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 2700 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 2990 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 350 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AF
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 350 mA
Base Product Number : T1601N36
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 3600V 2990A DO200AE
Contact Now
SCR Module 3.6 kV 2990 A Single Chassis Mount TO-200AF