T720143504DN
Contact Now
T720143504DN
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Clamp On
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 350 A
Mfr : Powerex Inc.
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AC, B-PUK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Base Product Number : T720143504
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CTRL MOD 1400V 350A
Contact Now
SCR Module 1.4 kV Single Clamp On TO-200AC, B-PUK