BTA140-600-0TQ
Contact Now
BTA140-600-0TQ
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 70 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 190A, 209A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : BTA140
Triac Type : Standard
Description : BTA140-600-0T/SIL3P/STANDARD M
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 25 A Through Hole TO-220AB