BTB16-600CWRG
Contact Now
BTB16-600CWRG
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : Snubberless™
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : TO-220
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 160A, 168A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Base Product Number : BTB16
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 16 A Through Hole TO-220