Q6008NH4TP
Contact Now
Q6008NH4TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263 (D2Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Base Product Number : Q6008
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO263
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 8 A Surface Mount TO-263 (D2Pak)