BTA202W-1000ETF
Contact Now
BTA202W-1000ETF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Voltage - Off State : 1 kV
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : SC-73
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 2 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 25A, 27.5A
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Base Product Number : BTA202
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : PLANAR PASSIVATED HIGH COMMUTATI
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 1 kV 2 A Surface Mount SC-73