BTA206X-800CT/L03Q
Contact Now
BTA206X-800CT/L03Q
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 60A, 66A
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Base Product Number : BTA206
Triac Type : Standard
Description : BTA206X-800CT/L03/TO-220F/STAN
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 6 A Through Hole TO-220F