BT136S-800F,118
Contact Now
BT136S-800F,118
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : DPAK
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 25A, 27A
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Base Product Number : BT136
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 800V 4A DPAK
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 4 A Surface Mount DPAK