QJ4006DH3RP
Contact Now
QJ4006DH3RP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Voltage - Off State : 400 V
Series : QJxx06xHx
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 60A, 72A
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Base Product Number : QJ4006
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALT 6A 400V TO-252 D-PAK
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 400 V 6 A Surface Mount TO-252, (D-Pak)