MCMA85PD1200TB
Contact Now
MCMA85PD1200TB
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 85 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 135 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 95 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : TO-240AA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1500A, 1620A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : MCMA85
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 1.2KV 85A TO240AA
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 135 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount TO-240AA