VVZ175-14IO7
Contact Now
VVZ175-14IO7
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 167 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 89 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Package / Case : PWS-E2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : VVZ175
Number of SCRs, Diodes : 3 SCRs, 3 Diodes
Description : RECT BRIDGE 3PH 167A 1400V PWSE2
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 89 A Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount PWS-E2