PK110FG160
Contact Now
PK110FG160
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 110 A
Mfr : SanRex Corporation
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 172 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 2740A, 3000A
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYRISTOR MODULE 1600V 110A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 172 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module