APTGT450SK60G
Contact Now
APTGT450SK60G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 550 A
Product Status : Active
Series : -
Package / Case : SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.8V @ 15V, 450A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP6
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 500 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1750 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 37 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APTGT450
Description : IGBT MODULE 600V 550A 1750W SP6
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 600 V 550 A 1750 W Chassis Mount SP6