Q6006VH3
Contact Now
Q6006VH3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-251 (V-Pak/I-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 55A, 65A
Package / Case : TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Base Product Number : Q6006
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO251
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 6 A Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak)