QK010NH5RP
Contact Now
QK010NH5RP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State : 1 kV
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263 (D2Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 110A, 120A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : QK010
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 1KV 10A TO263
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 1 kV 10 A Surface Mount TO-263 (D2Pak)