BTA312B-600CT,118
Contact Now
BTA312B-600CT,118
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : NXP USA Inc.
Supplier Device Package : D2PAK
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 95A, 105A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Triac Type : Standard
Description : NOW WEEN - BTA312B-600CT - 3 QUA
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 12 A Surface Mount D2PAK