BTA312-600D,127
Contact Now
BTA312-600D,127
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 95A, 105A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 10 mA
Base Product Number : BTA312
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 12 A Through Hole TO-220AB