Q4008VH4TP
Contact Now
Q4008VH4TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-251 (V-Pak/I-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 80A, 85A
Package / Case : TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Base Product Number : Q4008
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO251
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 400 V 8 A Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak)