BCR10CM-12LB#B01
Contact Now
BCR10CM-12LB#B01
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A @ 60Hz
Configuration : Single
Triac Type : Standard
Description : TRIAC, 600V , 10A
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 10 A