BT137S-800E,118
Contact Now
BT137S-800E,118
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : DPAK
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 65A, 71A
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Base Product Number : BT137
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 800V 8A DPAK
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 8 A Surface Mount DPAK