BTA203-800ET/L01EP
Contact Now
BTA203-800ET/L01EP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-92-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 3 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 27A, 30A
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Base Product Number : BTA203
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : BTA203-800ET/L01/TO92/STANDARD M
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 3 A Through Hole TO-92-3