ACTT6G-800E,127
Contact Now
ACTT6G-800E,127
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : I2PAK (TO-262)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 51A, 56A
Package / Case : TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Base Product Number : ACTT6
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 800V 6A I2PAK
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 6 A Through Hole I2PAK (TO-262)