QK010LH5TP
Contact Now
QK010LH5TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 1 kV
Series : Qxx10xHx
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : ITO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 110A, 120A
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : QK010
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : ALTNSTR 1000V 10A 50-50-50 MA TO