ACT102H-600D,118
Contact Now
ACT102H-600D,118
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : 8-SO
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 900 mV
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8A, 8.8A
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Base Product Number : ACT102
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 0.2A 8SO
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 200 mA Surface Mount 8-SO